11 września – Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w Strzyżowie

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w Strzyżowie

11 września br. na strzyżowskim Rynku odbył się happening z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w ramach projektu „Ratujemy i uczymy ratować! Edukacja pierwszej pomocy przedmedycznej”. Happening obfitował w liczne wydarzenia i atrakcje, które cieszyły się dużą popularnością wśród osób odwiedzających Rynek.
Podczas happeningu odbyły się warsztaty i pokazy udzielania pierwszej pomocy, prowadzone przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z firmy Szkoleniowo Edukacyjnej PASSIO Mateusz Mokrzycki, wśród których szczególnym zainteresowaniem cieszyła się „Klinika Doktora Misia” – czyli trening udzielania pierwszej pomocy dla najmłodszych oraz pokazy sprzętu ratowniczego. Zarówno dzieci jak i dorośli mieli możliwość obejrzenia karetki i jej wyposażenia, a także odegrania roli pacjenta ambulansu.
Ponadto Centrum Medyczne MEDYK prowadziło bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje medyczne, wśród których był m.in. pomiar ciśnienia i poziomu cukru oraz analiza składu masy ciała. Wg wstępnych szacunków z badań i konsultacji skorzystało ponad kilkaset osób. Podczas happeningu wykonano ponad 30 badań mammograficznych i cytologicznych, które były prowadzone przez Fundację SOS Życie z Mielca. Fundacja DKMS zarejestrowała kilkanaście osób w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Prowadzono również warsztaty zdrowego żywienia przez p. Paulinę Kawę , podczas których zarówno najmłodsi jak i ich rodzice i opiekunowie mogli przygotować m.in. koktajle owocowo-warzywne, a strażacy z OPS w Żarnowej zaprezentowali sprzęt oraz stroje wykorzystywane podczas akcji ratowniczych.
Zgromadzone na Rynku dzieci brały udział w licznych grach i zabawach prowadzonych przez Animatorkę, odbyły się także występy szczudlarzy.
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była Gra Miejska pt. „Mistrzowie Pierwszej Pomocy”, do udziału w której zgłosiło się 5 kilkuosobowych drużyn. Rywalizacja polegała na wykonaniu w jak najkrótszym czasie kilku różnych zadań dotyczących pierwszej pomocy, do których wskazówki były rozmieszczone w różnych punktach miasta. Zwycięską drużyną została ekipa składająca się z członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Żarnowej. Miejsca II, III i V zajęły ekipy składające się z osób zrzeszonych w Związku Strzeleckim „Strzelec” (drużyny: „Brawo”, „S.O.S” i „Alfa”), natomiast miejsce IV zajęła drużyna „Atomówki”. Zawodnicy biorący udział w rywalizacji otrzymali nagrody i dyplomy.
W organizację happeningu zaangażowali się także wolontariusze z Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Fundacji Generator Inspiracji, prowadzącej program Wolontariatu Studenckiego PROJEKTOR.
Podczas happeningu miała miejsce promocja poradnika pierwszej pomocy „Zanim przyjedzie pogotowie”.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się we wszelkie prace związane z organizacją i obsługą tego wydarzenia.

Projekt „Ratujemy i uczymy ratować! Edukacja pierwszej pomocy przedmedycznej” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Na Start” ze środków finansowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz Gminy Strzyżów.

Beata Słowiak

Galeria Bartka Wałacha

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *